مرجع مقالات رسمی عطر مرجع مقالات رسمی عطر .

مرجع مقالات رسمی عطر

سایر ترکیبات رایحه


مواد آفریننده بو
مواد تولید کننده رایحه

هر مدل بو دست‌کم از سه جزء تشکیل یافته میباشد که فراریت و وزن ‏مولکولی آن ها تا حدی باهم تفاوت دارا هستند.

بهترین عطر زنانه

جزء نخستین
جزء نخستین که تاپ نوت نامیده می شود، فرارترین ماده و مشخصترین عطر را در دارا بوده ‏و در تولید رایحه کاربرد داراست.‏

جزء دوم
جز دوم که میدل نوت نامیده می شود، کمتر گریزو فرار میباشد و عموما عصاره یک ‏گل (بنفشه ، یاس و غیره) میباشد.‏

جزء سوم
آخرین جزء یا اندنوت، کمترین فراریت را دارااست و معمولا یک رزین یا پلیمر مومی ‏میباشد.‏

سیوتون، اصلی‌ترین خالق رایحه
بیشتر عطرها اجزای بسیاری دارا‌هستند و از دید شیمیایی غالبا مخلوطهای ‏کمپلکس می باشند. با پیشرفت تجزیه مواد رایحه طبیعی ، مصرف ترکیبات آلی ‏سنتزی خالص که بوی آن‌ها همانند بوی رایحه خاصی می‌باشد، بسیار ‏معمول شده‌است. مثال آن سیوتون ، یک کتون حلقوی میباشد که از سیویت ‏بدست می‌آید. سیویت ، ماده‌ای میباشد که از غده‌های گربه سیویت ترشح ‏می‌شود.

گربه سیویت، حیوانی شبیه به گربه میباشد که در اتیوپی و افریقای ‏مرکزی یافت می‌شود.‏ سیوتون در بو سازی بها بسیار داراست. امروزه سیوتون بصورت سنتزی ‏موجود هست. برای سنتز سیوتون ، در آغاز 8 ، هگزادکان ـ1 ، 16، دی ‏کربوکسیلیک اسید تهیه می‌کنند و بعد از آن آنرا بصورت رینگ در می‌آورند. یون توریم (Th+4) کاتالیزور مسدود شدن این رینگ میباشد.

سیویت، مانند مشک، گروه‌ای از مواد جاذب جنسی میباشد. این مواد ‏جاذب جنسی در عطرهای اثرگذار با زیرکی بوسیله بوهای گل و گیاهی ‏پوشانده می‌شوند. جاذبه اولیه از بوی خوش نتایج می‌شود. ولی اثر ‏اساسی ناشی از سیویتون یا مشک میباشد.‏

سایر ترکیبات رایحه

ترکیبات دیگری که در عطرها بکار می‌فرآیند، دربرگیرنده الکلها و استرهایی با وزن ‏مولکولی زیادند. یک مثال ، ژرانیول (با نقطه جوش‎‎‏ 230 سکو سانتی‌گراد) یک جزء اصلی از ‏روغن ژرانیوم (شمعدانی معطر) ترکیه‌ای میباشد.‏ استرهای این الکل ، برای ساختن ماده معطر سنتزی که بوی رز داراست، در ‏عطرسازی بکار می‌رود. برای مثال استری که از واکنش میان ژرانیول و اسید فرمیک تشکیل می‌شود، بوی رز دارااست.‏

عطرها نوعا 10% تا 25% اسانس بو و 75% تا 80% الکل و یک اثبات ‏کننده برای نگه داشتن روغن‌های اسانسی دارااست. عطرها به بیشتر مواد ‏آرایشی افزوده می‌شوند تا فرآورده بدست آمده بوی مناسب داشته باشند؛ ‏این مواد بوهای طبیعی و دیگر اجزایی مانند مواد جاذب جنسی را می‌‏پوشانند. آن‌ها بعلت داشتن الکل ، خاصیت ضدعفونی و باکتری‌کشی ‏ملایمی دارا‌هستند.‏.


برچسب: بهترین عطر زنانه،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۲:۴۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)