مرجع مقالات رسمی عطر مرجع مقالات رسمی عطر .

مرجع مقالات رسمی عطر

مواد خالق عطر هر مدل

مواد
خالق عطر
هر مدل عطر حداقل از سه جزو تشکیل یافته هست که فراریت و وزن ‏مولکولی آن‌ها تا حدی باهم تفاوت دارند .

جزء اول :جزء اولیه که تاپ نوت نامیده می شود، فرارترین ماده و مشخصترین عطر را در دارا بوده ‏و در تولید رایحه کاربرد داراست .‏

بهترین عطر زنانه

جزو دوم : جز دوم که میدل نوت نامیده می شود، کمتر گریز هست و عموما عصاره یک ‏گل (بنفشه ، یأس و غیره) می‌باشد .‏

جزء سوم : پایانی قسمتی از یا اندنوت، کمترین فراریت را دارد و معمولا یک رزین یا پلیمر مومی ‏است .‏

سیوتون،
اصلی‌ترین آفریننده عطر
عمده عطرها اجزای اکثری دارا‌هستند و از نظر شیمیایی غالبا مخلوطهای ‏کمپلکس می‌باشند . با پیشرفت تجزیه مواد رایحه ارگانیک ، مصرف ترکیبات آلی ‏سنتزی خالص که بوی آن ها همانند بوی رایحه خاصی می‌باشد، فراوان ‏معمول شده می‌باشد . مثال آن سیوتون ، یک کتون حلقوی است که از سیویت ‏بدست می آید . سیویت ، ماده‌ای هست که از غده‌های گربه سیویت ترشح ‏می‌شود .

گربه سیویت، حیوانی مشابه به گربه است که در اتیوپی و افریقای ‏مرکزی یافت می گردد .‏ سیوتون در بو سازی بها بسیار داراست . امروزه سیوتون بصورت سنتزی ‏موجود هست . برای سنتز سیوتون ، نخست 8 ، هگزادکان 1 ، 16، دی ‏کربوکسیلیک اسید تهیه و تنظیم می‌کنند و آن گاه آنرا بصورت حلقه در می آورند . یون توریم (Th+4) کاتالیزور بسته شدن این رینگ می باشد .

سیویت، مانند مشک، مجموعه‌ای از مواد جاذب جنسی می باشد . این مواد ‏جاذب جنسی در عطرهای اثر گذار با زیرکی به وسیله بوهای گل و گیاهی ‏پوشانده میگردند . جاذبه نخستین از بوی خوش حاصل می گردد . البته اثر ‏اساسی ناشی از سیویتون یا مشک میباشد .‏

سایر
ترکیبات عطر
ترکیبات دیگری که در عطرها بکار می‌روند، مشتمل بر الکلها و استرهایی با وزن ‏مولکولی زیادند . یک مثال ، ژرانیول (با نقطه جوش‎‎‏ 230 مرتبه سانتی‌گراد) یک قسمتی از اساسی از ‏روغن ژرانیوم (شمعدانی معطر) ترکیه‌ای می‌باشد .‏ استرهای این الکل ، برای ساختن ماده معطر سنتزی که بوی رز دارد، در ‏عطرسازی بکار می رود . مثلا استری که از برخورد در بین ژرانیول و اسید فرمیک تشکیل می‌شود، بوی رز دارد .‏

عطرها نوعا 10% تا 25% اسانس عطر و 75% تا 80% الکل و یک اثبات ‏کننده برای نگه داشتن روغن‌های اسانسی داراست . عطرها به اکثر مواد ‏آرایشی افزوده میگردند تا کالا بدست آمده بوی مناسب داشته باشند؛ ‏این مواد بوهای ارگانیک و دیگر اجزایی مانند مواد جاذب جنسی را می‌‏پوشانند . آن ها بعلت داشتن الکل ، خواص ضدعفونی و باکتری‌کشی ‏ملایمی دارا هستند .‏

نکاتی
در رابطه با بو و استفاده از آن فرق
عطرو ادکلن ، ادو پرفوم، ادو توالت در چیست؟
فرق این تولیدات تنها در اندازه غلظت عصاره روغنی تولید کننده بوهای مختلف میباشد . بدیهی می باشد هر قدر غلظت عصاره روغنی در یک عطر بخش اعظم باشد، ماندگاری اش عمده خواهد بود .

غلیظ ترین عصاره، عطر یا perfume اسم داراست با غلظتی دربین 40-15% خالصترین و ماندگارترین بوهاست و در عین حالا گرانترین جور بو می باشد .

و آنگاه از آن به ترتیب، Eau de Perfume با غلظتی در حدود 15-7% متداول ترین گونه رایحه می‌باشد که ماندگاری مناسبی داراست و به گرانی بو نیز نمی باشد .
ادو توالت (Eau de Toilette) در حدود 6-1% غلظت داشته بوی ملایمی دارااست که ماندگاری زیادی نیز ندارد و برای تمدید بوی آن می بایست یکسری بار در ارتفاع روز از آن به کارگیری شود .

و انتها از کلیه ادوکلن (Eau de Cologne) می‌باشد که در واقع به عبارتی ادو توالت (Eau de Toilette) است، بویی ملایم دارد و ماندگاری اش نیز به عبارتی مقدار می‌باشد .

در After Shave های منحصر به فرد آقایان کمترین میزان عصاره روغنی بکار می رود به همین عامل دوام بویش از بقیه اندک خیس می‌باشد .


برچسب: بهترین عطر زنانه،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۴۹:۴۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)